Rybář lidí - vděčné vzpomínky na kněze, jezuitu a politického vězně Jana Rybáře

 
Novinka Tip

S jarem přichází naše speciální novinka! Ve spolupráci s nakladatelstvím Grantis jsme připravili knihu vzpomínek na kněze, jezuitu a politického vězně Jana Rybáře s názvem Rybář lidí. Zavzpomínejte společně s námi na tuto mimořádnou osobnost! Vyprodáno.

196 Kč
Kategorie Knihy
 

S jarem přichází naše speciální novinka! Ve spolupráci s nakladatelstvím Grantis jsme připravili knihu vzpomínek na kněze, jezuitu a politického vězně Jana Rybáře s názvem Rybář lidí. Autory vzpomínek jsou pomocný biskup pražský Václav Malý, biskupský vikář pro pastoraci a diakonii královéhradecké diecéze Pavel Rousek, teolog Tomáš Petráček, jezuita Jan Regner, farář v Neratově Josef Suchár, emeritní farář v Letohradě Václav Vacek, poslanec parlamentu ČR Pavel Bělobrádek, publicista Josef Beránek a další přispěvatelé, které Jan Rybář oslovil. Autorem úvodního slova je premonstrátský kněz Miloslav Fiala. Knihu připravila vedoucí Diecézního centra pro seniory v Hradci Králové Veronika Čepelková.

Zavzpomínejte společně s námi na tuto mimořádnou osobnost!

Další informace o knize:

Nakladatel: Grantis

96 stran, A5, brožováno

Rok vydání: 2022

ISBN: 978-80-86619-76-7

P. Jan Rybář SJ se narodil dne 16. července 1931 v Brně, dětství prožil v Bílovicích nad Svitavou. V roce 1945 vstoupil do řádu Tovaryšstva Ježíšova. V roce 1950 byl internován, po propuštění v roce 1951 složil tajně po noviciátu v Brně sliby. V roce 1952 nastoupil na základní vojenskou službu k PTP. Po roce 1954 (po vojně) pracoval jako dělník ve strojírenství a stavebnictví. Přitom tajně studoval. V roce 1960 byl znovu zatčen. Ve vězení dokončil svá studia. V roce 1962 byl tajně vysvěcen na kněze. Při uvolnění v roce 1968 studoval na univerzitě v Innsbrucku. Po návratu a nastolení normalizačního procesu odešel v prosinci 1969 do farnosti Trutnov - Poříčí. Tam zůstal 17 let. V roce 1986 odešel do Janských Lázní. V roce 1990, po sametové revoluci ho přestala po 21 letech sledovat StB a získal farnost v Rychnově nad Kněžnou, kde působil až do roku 2004, kdy odešel do důchodu a následně žil v Trutnově. V Krkonoších sloužil pravidelně bohoslužby, psal články a přednášel široké veřejnosti. Vyšlo mu také několik knih. Kniha Deník venkovského faráře vyhrála v roce 2017 anketu Dobrá kniha, kterou každoročně vyhlašuje Katolický týdeník. Za svůj význačný přínos v boji za obnovu svobody a demokracie byl oceněn mj. medailí Václava Bendy, pamětní medailí hejtmana Královéhradeckého kraje a Stříbrnou pamětní medailí Senátu Parlamentu ČR. P. Jan Rybář zemřel náhle 14. 1. 2021 v Trutnově. Je pohřben v Bílovicích nad Svitavou.

V nabídce máme také oblíbené knihy Jana Rybáře Rybář na poušti a Kam jdeme.